Yemek Kültürü

Yemek Kültürü
Dün Bügün yaşayan ve yaşatılan Kültürler

1 Temmuz 2009 Çarşamba

Babaganuş


İskenderun gezisine gittiğimiz zaman ismi çok değişik gelen bu salatayı ısmarlamıştık. bizim patlıcan salatası olarak bidiğimiz bir salata gelince şaşkınlığımızı tahmin edebilirsiniz. Bizim yaptığımız patlıcan salatasından tadı  konan nar ekşisinden dolayı  farklıydı.Tabiki nasıl olduğunu hemen sorduk.Şimdi evde ne zaman yapsak gülüyoruz , bizde de ismi babaganuş olarak geçiyor artık..
.
3adet Patlıcan kırmızı -2adet etli biber -1 adet yeşilbiber- domates
Patlıcanlar ve biberler közde pişirilir kabukları soyulur, kesme tahtası üzerinde (yörede tahtası özeldir . ebugannuç tahtası diye satılıyor.) konarak patlıcanlar ve biberler bıçakla hızlı ve sert bir şekilde vurularak kesilir.(inceltilir) Domates pişirilmeden içine doğranır,(Közlenirse daha iyi oluyor.) sarımsaklar ve maydanoz ilave edilir, Bıçakla ezme işlemine devam edilir. Krem haline gelinceye kadar bıçakla ezilir, doğranır. Salata bir kaba alındıktan sonra 2 yemek kaşığı nar ekşisi ve yeteri kadar tuz ilave edilir, karıştırılır ve servis yapılır. Afiyet olsun.

Not- Bu yöre yemeği olduğu için onların yapış şekliyle yazdım.Benim için benim her zaman yaptığım patlıcan salatası .zeytinyeğı.limon,sirke kullanabilirsiniz.Hafif besleyici bir yemek...........

Gezim sırasında yerli halkından öğrenmiştim.Yaşamak için yaşatmak lazım.